Program KOMPAS
|
Akce + foto
|
|
Co bylo
Výcvik pro další běh setkávání skupinek se uskuteční ve dnech 14. a 15. ledna 2011 v Praze buď u nás v HESTII Na Poříčí nebo v klubovně Pět P na Andělu..
Ráda bych Vás tedy pozvala na lednový výcvik, který bude mít spíš formu vzájemného předávání zkušeností a poznávání se navzájem. Proto bych ráda oslovila i „zasloužilé“ dobrovolníky, kteří by měli čas v sobotu 15. ledna, ať nám přijdou říct o svých zkušenostech, nebo si prostě jenom zavzpomínat.
Výcvik bude probíhat už v pátek 14. ledna 2011 a je povinný pro stávající dobrovolníky.
Podrobný program pošlu hned první lednový týden, jenom prosím, počítejte s termínem.
Od poloviny září 2010 se znovu na ZŠ Brigádníků otevřou dvě skupiny programu KOMPAS občanského sdružení HESTIA. Jsme rádi, že v nich budeme moct přivítat známé tváře z loňského roku, ale těšíme se i na nové kamarády. Z dobrovolníků se na vás těší Lucka a Anička, které měly své skupinky už loni, ale i nové dobrovolnice a samozřejmě já, Hana.
Čeká na vás klubovna, hračky, sportovní pomůcky, staré i nové hry a doufám, že i spousta legrace a hezkých chvil.
V záři na viděnou!
koordinátorka Hana
Co tak zakončit společné 5měsíční setkávání dětí a dobrovolníků nějakým pořádným výletem? Díky dobrovolnici Aničce jsme dostali tip na statek Vlčí stopa v Kostelní Lhotě, kde má ona samotná ustájeného svého koně. K mému velikému nadšení koordinátorky projevili zájem skoro všichni dobrovolníci, takže jsme v poměru 8 dobrovolníků a 11 dětí mohli vyrazit za dobrodružstvím a zvířaty.
Odjíždělo se z Masarykova nádraží patrovým vláčkem, pak všichni ještě přesedli do jednoho vagónu lokálky a byli jsme na místě. Na nádraží nás čekal vůz s koni, který nás ve dvou skupinkách dovezl na místo. Dostali jsme se na krásny statek, ve kterém pečují o spoustu různých zvířat. Kromě hromady zábavy na prostranném dvoře, měly děti možnost si pohladit: ovce, kozy, telátko, lišku, kočky, pejska. Společnost nám tady dělaly i kachny a bažanty.
Zlatým hřebem a největší atrakcí však byly koně. Nejdřív jsme se byli podívat, kde mají výběh, a pak si všichni mohli na opravdových koních i zajezdit – první den ve výběhu, v neděli dokonce ve volné přírodě. Kromě jízdy, jsme měli možnost obdivovat i různé jezdecké kousky jako například souboj dvou udatných rytířů na koních. Jeden z rytířů, za kterého byla převlíknuta Anička, na to doplatil i dramatickým pádem.
K tomu všemu v sobotu večer ohníček a buřty, výlet jak má být. Všichni jsme se vrátili spokojení a se spoustou zážitků.
Ve středu 7. dubna měly děti další možnost seznámit se s novými staršími kamarády. Na dvě setkání kompasáckych skupinek se přišlo podívat osm dobrovolníku z nizozemského Tilbergu. Všichni jsou členy sdružení AWAke studentů tilbergské univerzity, kteří však do Tilbergu přišli z různých koutů světa – Uruguay, Turecko, Korea, Indie. Cílem sdružení je zvyšovat povědomí studentů o lidských právech a dalších globálních problémech, jako chudoba, životní prostředí apod. Součástí jejich aktivit je i každoroční poznávací výlet do nějaké cizí země. Pro tento rok si vybrali Prahu a téma dobrovolnictví.
Program KOMPAS je oslovil možností na vlastní oči poznat pro ně „exotické“ prostředí pražské školy. Po vzájemné domluvě s koodinátorkou programu si pro děti připravily hry a přinesly jim hračky a originální holandské sušenky. Děti o jejich návštěvě věděly a po počátečních rozpacích při setkání v průběhu společných aktivit byla jazyková bariéra rychle překlenutá a opět se potvrdilo pravidlo, že smích a dobrá nálada zajistí komunikaci nejlíp.
Po úvodním představení se děti seznámily s odlišným velikonočním zvykem z Holandska. Dobrovolníci přinesli čokoládová vajíčka, které poschovávali v klubovně a děti se s radostí pustily do „sladkého“ hledání. Kromě vajíček byly děti nadšené i z přinesených hraček, které sice nejsou nové, ale dětem se hned zalíbily a zútulnily prostředí klubovny a jsou dalším lákadlem, proč do programu KOMPAS chodit. Na oplátku děti dobrovolníkům zazpívaly české i anglické písničky. Vždy byly odměněny velikým potleskem. Pak se šlo ven před školu, kde byl chodník rychle pomalován společnými obrázky. Během závěrečného kolečka, které je jedním z rituálu při setkávání v KOMPASU, děti i dobrovolníci mohli říct, co se jim na tomto neobvyklém setkání líbilo a všechny ohlasy byly velice pozitivní. Průběh se víceméně opakoval i při setkání s druhou pozdější skupinkou dětí.
Setkání všem zúčastněným poskytlo možnost sdílení i mimo konkrétní jazyk, a to možnost sdílet energii, nadšení a pozitivní vyladění. V malé klubovně si lidské bytosti z celého světa našli prostor pro vzájemné porozumění. A co víc můžeme naše děti naučit?
Městské části Praha 10 chceme za program KOMPAS poděkovat za poskytnutí propagačních dárků pro holandské návštěvníky.